Столиця гумору приваблює безліч туристів не тільки можливістю незабутнього пляжного відпочинку на узбережжі Чорного моря, а й неповторним одеським колоритом та багатьма пам’ятками, які є визначними місцями, відомими далеко за межами України.
Однією з візитівок цього гостинного причорноморського міста є Приморський бульвар – Одеса здебільшого асоціюється саме з цією широкою вулицею. На ній сусідує старовина з сучасністю, є чимало цікавих архітектурних об’єктів та впорядкована зона для прогулянок.
Детально про цей культовий куточок адміністративного центру Одещини, про його життя в різні часи та родзинки розповідається далі.
Історична довідка
Територія, на якій знаходиться Приморський бульвар міста Одеса, була заселена ще в прадавні часи.
За даними джерел та знайдених археологами артефактів, ще в VI столітті до нашої ери тут розташовувалося давньогрецьке поселення. Набагато пізніше, 1764 року, турками в цьому місці було зведено оборонне укріплення Єні-Дунья. Майже через 30 років даний форт зазнав модернізації. Керував відповідними роботами Франц де Воллан.
Згодом необхідність у такій цитаделі відпала, оскільки кордони російської імперії просунулися до річки Дунай.
Тоді й розпочалася історія Приморського бульвару. У 1827 році фортецю демонтували, а на її місці проклали вулицю.
Найменування цей знаменитий одеський бульвар за часів свого існування змінював декілька разів. Спершу його назвали Новим, згодом – Приморським, потім він називався Міським, носив ім’я Фельдмана. Упродовж тривалого часу (1877-1919 та 1941-1944) назва цієї вулиці була миколаївським бульваром.
З 1944 року їй повернули назву Приморський бульвар.
Первісно забудова даного об’єкту, проект якого створив архітектор Ф. Шаль, відповідала стилю класицизм. Затверджена відповідна розробка була в 1820 році. Трьома роками пізніше генеральний план будівництва прибережної зони Одеси зазнав змін. Причиною цих коректив стало спорудження Воронцовського палацу.
Першою локацією бульвару став його композиційний центр – напівкруглий майдан. Участь у створені цієї площі брало кілька архітекторів, зокрема А. Мельников, Ф. Боффо і Ф. Шаль та скульптор І. Мартос.
Приморський бульвар: найголовніші пам’ятки
Мільйони відпочивальників Причорномор’я та інші відвідувачі Одеси переконалися, що цікавого подивитись на Приморському бульварі цього курортного міста можна багато чого: кожен його куточок є об’єктом уваги туристів та гордістю одеситів.
Тут розташовується один із монументальних символів столиці гумору – відлитий із бронзи пам’ятник першому очільнику міста, Арману Емманюелю де Рішельє, встановлений ще в 1828 році.
Інші взірці старовинної архітектури першої половини ХVIІІ століття, що вважаються окрасою даної локації, – Будинок Старої Біржі (нинішня Міська Дума) та легендарні Приморські (колишні Потьомкінські) сходи.
Водночас відбулося облаштування терас, що спираються на контрфорси. Проектували їх у різні часи архітектор Дж. Торічеллі та військові інженери Г. Морозов і М. Любенков.
До числа пам’яток зодчества першої половини ХVIІІ століття, що височіють на даній вулиці, демонструючи неповторний дух старовини, можна віднести будинки Потоцького, Наришкіна, Серато та Верані, а також маєток Маріні, в якому сотню років тому знаходився головний світський салон Одеси.
На увагу гостей головного міста Одещини заслуговують також споруди Прибуткового будинку Лерхе, капітана Зонтага, колишній маєток контр-адмірала Завадовського та палац Шидловського, наступною власницею якого була графиня Наришкіна.
Домінантним елементом даного ансамблю є Присутственні місця – симетрична композиція з фризами, декорованими барельєфом, що на північно-західній частині центральної площі бульвару.
Історія кожної з відповідних архітектурних перлин Одеси налічує близько трьох століть, і це далеко не повний перелік будівель, які зведені на Приморському бульварі в перші роки його існування.
Масштабна реконструкція Приморського бульвару відбулася вже за часів Незалежної України, в 2008 році.
Особливості та цікаві факти про бульвар
Забудованим є тільки один бік даної вулиці – на іншій її стороні знаходиться міський парк, що межує з портом.
У даному парку є багато чудових скульптурних композицій. Серед них варто назвати встановлений у 2002 році та присвячений сім’ям мореплавців пам’ятник дружині моряка і скульптурне зображення «Золоте дитя», що прикрашає дану локацію з 1995 року.
Просто неба на причалі можна ознайомитися з численними експонатами так званого Музею якорів. Дана колекція включає всі типи цих пристосувань для утримання суден, які є раритетними. Опис кожного з якорів представлений на встановленій поряд із цим експонатом табличці.
Відомо, що постояльцями готелю «Лондонський», зведеного в 1828 році, були такі видатні особи як письменник Антон Чехов, танцівниця Айседора Дункан та оперна співачка Монтсеррат Кабальє.
У 2008 році на території Приморського бульвару з’явився прозорий купол, що демонструє давні артефакти, випадково виявлені майстрами, які взялися за реконструкцію цієї вулиці в 2008 році. Ці знахідки засвідчують те, що на відповідній території в прадавні часи мешкали грецькі племена.
Минулого року Приморський бульвар міста Одеса був включений до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
2022 року після повномасштабного вторгнення в Україну російських окупантів цю центральну одеську вулицю закрили. Але згодом було прийняте рішення про відкриття даної зони для пішоходів. Зараз вона знову доступна для прогулянок, хоча міська влада та військові наголошують про необхідність дотримання правил безпеки в місті, яке час від часу стає мішенню для ворожих атак.
Міжнародні експерти визнали, що Приморський бульвар в Одесі найкраще представляє архітектуру українського класицизму.
Види цієї самобутньої вулиці можна побачити в багатьох кінострічках – їх дуже полюбляють режисери.
Фанати селфі та фотосесій знайдуть тут чимало куточків для ефектної фотозйомки. Гості міста традиційно фотографуються на фоні неперевершеної панорами порту, що відкривається від пам’ятника Дюку.
Де розташований бульвар Приморський?
Дана вулиця-алея простирається від будівлі міськради, що на Думській площі до Воронцовського палацу, біля якого знаходиться Тещин міст, що межує з бульваром Жванецького.
Вона пов’язує історичний центр Одеси з морським узбережжям.
Від залізничного одеського вокзалу до Приморського бульвару можна доїхати тролейбусом № 10 або маршруткою № 210. Курсують у відповідному напрямку і міські таксі.
Інша знаменита вулиця міста гумору, Дерибасівська, знаходиться в пішій доступності від цього бульвару.
Більше корисної та важливої інформації Одеси читайте в рубриці Інфо.