Неповторний місцевий колорит та іскрометні жарти, безмежне Чорне море з просторими пляжами та затишні парки й атмосферні дворики – усе це створює унікальне обличчя головного міста Одещини.
А ще в ньому багато дивовижних споруд, що є вагомою частиною культурної спадщини всеукраїнського масштабу, об’єктом уваги кожного туриста і гордістю харизматичних одеситів. Одна з таких пам’яток – одеський Шахський палац, здатний дивувати і своїм величним виглядом, і своєю історією.
Шахський палац: особливості архітектури
Цей замок доволі мініатюрного вигляду являє собою двоповерхову споруду, що поєднує в собі елегантність та вишуканість.
Для будівництва її фасаду був використаний камінь-ракушняк. Під час кладки та облицювання цього матеріалу, типового для будівель Одеси часів позаминулого сторіччя, майстри використовувати вапняний розчин.
Дана архітектурна пам’ятка вирізняється периметром форм літери П та наявністю кількох веж. Кожна із цих башт, які мають форму строгу квадратну та шестигранну, посилена контрфорсами.
Із західного боку Шахський палац (Одеса) має подовжену частину, що замикає цей компактний комплекс, надаючи йому завершеності.
Споруда обладнана чотирма корпусами – Столовим, Допоміжним, Прохідним та Головним. Вони утворюють простір внутрішнього двору з виходом. Відомо, що раніше на виході цього дворику розташовувався відкритий майданчик, окрасою якого був фонтан.
На південному боці даної будівлі можна побачити замикаючу імпровізовану стіну, що має глуху аркаду.
Зовнішнє оздоблення замку здебільшого демонструє англійський стиль ранньої готики. Фахівці бачать у ньому також деякі елементи декору, характерні і для тих часів, коли ця палацова споруда зводилася. Відповідний архітектурний об’єкт відрізняється заниженим цоколем та значним обсягом віконних пропорцій, нехарактерним для ранньоготичного напрямку.
Квадратний верх замку, який асоціюється з маєтком ошатного лицаря, прикрашають зубці. Частина вікон має звужену, стрілчасту геометрію, контрфорси виглядають могутньо, башти вирізняються восьмигранним периметром. Органічними елементами даного ансамблю є карнизи та купольні дахи.
На відміну від фасаду, інтер’єр Шахського палацу в первісному вигляді до наших часів не зберігся. Його зберегли лише парадні сходи та вестибюль.
Сторінки давньої історії
Проект цього замку був створений видатним зодчим Феліксом Вікентійовичем Гонсіоровським. Процес будівництва палацу тривав усього два роки і був завершений в 1852 році.
На той час вулиця, на якій побудували цю споруду, мала назву Надеждинської. Відомо, що в цьому маєтку мешкав польський зерновий магнат Зенон Бржозовський. По факту, юридично належав Шахський палац в Одесі династії Бржозовських більш ніж 50 років.
За даними джерел, у цьому замку в 70-х роках позаминулого сторіччя знайшла тимчасовий притулок родина одного з найзаможніших одеситів – Федора Рафаловича.
Мине ще три десятиліття, і відповідний одеський палац стане резиденцією шаха Мохаммада Алі – звідси походить і теперішня назва пам’ятки. Хоча ця титулована особа, що була вигнанцем зі своєї землі, не володіла маєтком, а тільки орендувала його для проживання.
У Шахському палаці останній реальний правитель Ірану, що представляв рід Каджарів, будував плани щодо повернення втраченої влади, але збутися цим грандіозним задумам не судилося. Військове повстання, організоване не без його участі в 1911 році, перемоги не принесло. Після цієї невдалої спроби шах знову повернувся під захист одеського замку.
На той час відповідний маєток уже змінив свого володаря: палац купив граф Юзеф Шенбек. Він виявився останнім власником палацу. У 1920 році, після жовтневої революції ця будівля була націоналізована, як і все приватне майно.
Життя замку за радянської епохи та сьогодні
Після націоналізації приміщення Шахського палацу використовувалося для різних громадських організацій та установ, що представляли радянську владу. У ті часи унікальне, розкішне оздоблення інтер’єру замку безжально знищувався.
Тоді ця архітектурна пам’ятка втратила свій мармуровий декор, вишукані меблі, витвори мистецтва у вигляді скульптур та полотен, паркет, виготовлений із вартісних порід деревини, кахельні печі та інші цінності.
Під час Другої світової війни, не зважаючи на окупацію міста та чорноморського порту гітлерівцями, фасад Шахського палацу лишився практично неушкодженим.
Коли Одесу звільнили, приміщення замку стало спочатку військовим відомством, а потім Будинком творчості. Народні умільці приклади чимало зусиль для повернення інтер’єру палацу внутрішньої краси. Проте через роки це оздоблення зносилося й потребувало ремонту.
На час здобуття Україною Незалежності даний одеський пам’ятник архітектури знаходився в жалюгідному стані. Штукатурка фасаду обвалилася, двері були вибитими, не вціліли і шибки на вікнах.
Усе змінилося в 2000 році, коли Морський транспортний банк ініціював відновлення унікальної будівлі та виділив для цього кошти. Ремонтні роботи тривали впродовж чотирьох років.
У результаті споруда була відновлена, щоправда, переобладнана під потреби відповідної банківської установи. Ключову проектну роль у цій роботі виконало архітектурно-реставраційне бюро «Архпроект – МДМ».
Завершеності оновленому замковому ансамблю надала витончена кована огорожа з ажурними елементами. Нині Шахський палац в Одесі знову виглядає величаво й презентабельно, як у минулі часи.
Інформація для туристів
Оскільки споруда цього замку зараз має офісну специфіку, доступ до неї може бути обмеженим. Проте оглянути зовнішній вигляд відповідного палацу, завітавши до Одеси, варто обов’язково.
Гостей міста вражає і архітектура цього шедевру зодчества, і атмосфера, що його оточує. Одеський Шахський палац, адреса якого вулиця Гоголя, 2, є сторінкою багатогранної історії цього причорноморського міста.
Він вражає красою та величчю і є об’єктом, візити до якого передбачають практично всі оглядові екскурсії Одесою.
Це місце є унікальною фотозоною – світлини на фоні незвичайного замку виходять дивовижно гарними. Закохані пари обирають його для романтичних прогулянок – звідси відкриваються напрочуд мальовничі краєвиди, а повітря, завдяки близькості моря, тут завжди наповнене приємною свіжістю.
Знайти цю архітектурну перлину міста можна в центрі міста, на перехресті бульвару Жванецького та вулиці Гоголя.
Більше про цікаві місця Одеси читайте в рубриці туризм на нашому порталі.