Будинок-стіна в Одесі, а нам відомо, що Одеса – одне з найгарніших українських міст. Його архітектура вражає, а поєднання з морем та неповторним колоритом робить насправді унікальним. Тут дуже багато історичних пам’яток, які відомі туристам зі всього світу. Будинок з однією стіною в Одесі – один з найвідоміших в Україні. Щороку тисячі людей хочуть його побачити на власні очі.
Будинок-стіна: Історія
Незвичний дім притягує погляд, і з першого з разу дивує та захоплює. Де розташований будинок-стіна в Одесі знають всі місцеві жителі. Він розміщений у Приморському районі на Воронцовському провулку, 4. Територія, де збудований даний архітектурний ансамбль досить складна, адже певна частинка ділянок перед забудовою була розташована у Військовій балці, ще якісь проходили крізь високий схил, інші виходили у дуже вузький провулок, де були флігелі палаців. Тому потрібно було щось придумати і створити будівельні витвори такої форми, щоб вона органічно вписувалась у ландшафт. Тому довгий час тут практично нічого не будувалось.
Власником ділянки був Георгій Рафалович. У 1890 році ним було подано прохання про те, щоб побудувати тут будинок на три поверхи. Можливо, архітектором проєкту був Дмитро Тележинський, адже саме він здійснював нагляд за будівництвом. Але чи сам він був безпосереднім творцем і автором ідеї невідомо. Дім збудували зі сторони Воронцовського провулку.
Він був названий ще і прибутковим, адже в ті часи дуже модним було здавати квартири у таких спорудах. У 1904 році власник Рафалович теж тут мешкав. Він був консулом Данії, Бразилії, членом правління банку. В той час тут також проживали інші відомі містяни, адже це було звичайною практикою – знімати житло, а не купувати власне.
Після 1905 року дім був проданий Єлизаветі Кусса. Після того Рафалович більше не жив у будинку. Після 1908 року Кусса продала ділянку Жакові Науму. Чоловік тут і поселився. За радянської окупації тут були комуналки.
Плаский будинок Одеса дуже любить. Але люди взагалі-то не відразу зрозуміли, що споруда на Воронцовському провулку особлива, бо ж раніше біля неї був ще один дім і лише коли його знесли, то всі побачили, що з певного ракурсу у сусіднього відсутня одна стіна. Тому з другої половини 20-го століття народ почав активно звертати увагу на будинок. Тут був один з найпопулярніших туристичних маршрутів. Даний оптичний ефект пов’язаний з особливостями ландшафту та побудови. Це рішення зовсім не унікальне. Даний будинок такий популярний виключно через те, що найбільш розпіарений. А насправді в Одесі є ще кілька схожих споруд: на вулиці Віри Інбер, 12, на Степовій, 21.
Плоский будинок: маловідомі факти
Автори проєкту не намагалися стати відомими або створити щось незвичне. Ні, вони просто хотіли побудувати споруду на відповідному ландшафті і не знайшли нічого за кращого за те, що зробили. Дім досить великий. Має 3 поверхи. Але через невелику ширину провулку неможливо побачити всі кути дому. Будинок має фасад, 2 крила.
Взагалі, дім надзвичайно красивий, побудований дусі кінця 19-го століття. Фасад прикрашений різноманітною ліпниною у стилі історизму та еклектики. Над аркою фасаду була красива скульптурна композиція, яка не збереглася. Це був прибутковий будинок, тобто житло тут здавалося. У головному крилі було 6 досить красивих квартир. Парадний вхід один – він дуже гарно прикрашений, розташований у головному крилі. Тут неймовірно вишукане оздоблення, на стінах венеційська штукатурка, на підлозі великі мармурові плити. На бічних крилах – прості входи.
Також був двоповерховий флігель, який зараз має 3 поверхи.
Будинок-стіна в Одесі насправді має трикутну форму. Бічні стіни прилягають до фасаду. Це створює оптичний ефект. Чому ж так побудований дім до цього часу невідомо. До речі, є ще й припущення, що будинок взагалі звели ще у 30-х роках позаминулого століття і автор невідомий. Також кажуть, що архітектор-геній не міг відступити від плану забудови вулиці, тому побудував такий витвір мистецтва. А хтось вважає, що власникам дому просто не вистачило грошей або землі. Він має різні назви: картковий, відьмин, плоский, будинок однієї стіни, дім тіней.
Будинок з однією стіною манив і буде манити туристів. Його обов’язково варто відвідати, бо це дійсно вартує уваги.
Більше цікавої інформації про місця та події в місті Одеса ви зможете дізнатися на нашому сайті: https://odesa-day.com/ , перейшовши за посиланням.