Одеса – південна перлина чорноморського узбережжя, куди люблять подорожувати тисячі українців та зарубіжних гостей країни. Історія Одеси доволі цікава. Тож як була заснована Одеса? Давайте дізнаємося.
Історія заснування міста Одеса Катериною ІІ
Коли заснували Одесу?
Історичні факти про Одесу свідчать, що місто було засноване на місці турецької фортеці Хаджибей. Під час російсько-турецької війни 1787-1791 років турецька фортеця Хаджибей була взята росіянами. За Ясським договором місто Хаджибей було приєднано до Росії.
За наказом Катерини II було поставлено питання про будівництво порту та міста на Чорному морі. Відмінний рейд у бухті, зручний майданчик для стоянки та відсутність сильних течій були однією з переваг тогочасного Хаджибея. Можливо, це і є відповіддю на питання «Хто заснував Одесу насправді?».
Віце-адмірал Дерибас отримав від імператриці наказ розпочати заснування міста на місці фортеці Хаджибей. У наказі говорилося: «Ми сподіваємося, що ви втілите нашу ідею в життя. Знаючи, як процвітаюча торгівля сприяє добробуту народу та збагаченню держави, ви намагатиметеся зробити місто, яке ви створюєте, не тільки безпечним притулком від бурі для торговців».
Цим наказом Франсуа де Воллана було призначено першим архітектором Одеси.
Урочисте закладання першого каменю відбулося у присутності Дерибаса та де Волланда з благословення митрополита Катеринославського та Таврійського Гавриїла. Першими було закладено фундаменти міських будівель. Пізніше розпочалося будівництво лікарні, церкви та будинки вождя.
Будівництво порту та створення необхідних умов для збільшення міського населення було створено Дерибасом. Цього дня було закладено Великий причал – гавань для гребних човнів, елінгів та верфей для ремонту урядових кораблів, а також два причали до набережної. Торгові судна могли легко зайти до двох церков в ім’я святої Катерини та святителя Миколая.
До кінця 1790 населення міста становило близько 4500 осіб. Одеса була великим постачальником зерна до Європи. Головний порт Російської імперії на Чорному морі був заснований Еммануелем герцогом де Рішельє.
Італієць Хосе де Рібас як засновник Одеси
Цікаві факти про заснування Одеси кажуть, що Одесу започаткував італієць. Фактично це був 1794, коли почалася історія міста, завдяки офіцеру неаполітанського флоту Хосе де Рібасу. Він був сином іспанського дворянина та жінки ірландського походження, але народився в Неаполі і перебував на службі у російського князя Григорія Олександровича Потьомкіна, дуже близького до російської імператриці Катерини II. Італієць Хосе де Рібас усвідомлював важливість стратегічного становища цього порту на Чорному морі. Він зробив його містом, яке швидко зростало завдяки згоді Катерини II.
Історія виникнення назви міста
Одеса: чому так називається?
Історія назви міста Одеса починається в 1795 році, коли тогочасних Хаджибей відійшов до Вознесенської губернії до повіту, який називався Тираспольським. Назва міста було змінено на честь грецької колонії Одіссос, розташованої неподалік затоки, за наказом імператриці.
Досі розповідається історія італійського засновника, який дав місту ім’я. Легенда свідчить, що це ім’я, покликане нагадувати міфічного Улісса, було схилено в жіночій формі за волею Катерини Руської. То ж хто придумав назву «Одеса» достеменно невідомо.
Присутність італійців у цій місцевості вже вказувалося у стародавніх документах тринадцятого століття. Це були мореплавці, купці, які у своїх торгових судах досягали берегів Чорного моря з Італії. Присутність неаполітанця Де Рібаса, який залишався біля керма новоствореного міста до 1897 року, залучила на ці узбережжя безліч інших італійців. Це були моряки та торговці, але також і техніки, ремісники, вчителі.
Чому місто на чорноморському побережжі називають «Одеса-мама»?
Чому Одеса-Мама?
Крім офіційної та історичної назв південна перлина у моря має ще одну, неофіційну, але дуже відому не тільки в Україні, а й широко на весь світ – «Одеса-мама». Чому?
22 серпня (2 вересня) 1794 року на місці турецької фортеці Хаджибей було засновано місто Одеса, тому скільки років Одесі порахувати нескладно. Вже через менш ніж 2 століття, наприкінці 19 століття, місто стало центром криміналістичного світу Російської імперії. Хто ж не пам’ятає Соньку Золоту Ручку, «Старуху-процентчицю» та інших відомих злодіїв, чиї імена були пов’язані саме з цим містом.
У 1894 році Одеса з економічного розвитку та чисельності населення стає четвертим містом в імперії після Санкт-Петербурга, Москви та Варшави. До 1900 року тут діє 486 промислових підприємств. 1897 року місто налічувало 404 тисячі жителів, а до 1914-го — 669 тисяч осіб. Зводилися будинки державних, торгових, громадських установ, готелів та банків, житлові будинки, містилися площі, вулиці. Ось тоді Одеса і стала справжнім раєм для кримінального світу всієї Росії. Сюди, у багате південне місто та порт, потекли шахраї, жигани, урки з усіх куточків імперії. Тут було чим поживитись і, що важливо, де зручно розміститися. Незважаючи на бурхливе зростання міста, його околиці — вотчини одеського пролетаріату — залишалися занедбаними і скидалися на бразильські фавели.
У зв’язку з розвитком криміналітету в місті, серед злодіїв та поліцаїв набула популярності фраза «Одеса-мама, Ростов-батько». Так відповідали кримінальні авторитети стражам порядку на питання про їх місце походження.
Таким чином, Одеса – це місто, яке неодмінно слід відвідати. За недовгі роки існування, в порівнянні з українською столицею, воно має багато цікавинок та унікальну захоплюючу історію розвитку.
Ще більше цікавих фактів, історії та легенд про місто Одеса читайте у розділі “Історія Одеси“.