Колоритна та гостинна Одеса відома не лише як столиця гумору та славетний причорноморський курорт. У цьому затишному південному місті є багато цікавих пам’яток, які варто відвідати хоча б раз кожному українцю.
Одним із місць, що є для кожного одесита символічним, по праву вважають Потьомкінські сходи. Про цей відомий навіть за межами нашої країни об’єкт, його створення, життя в минулому та нині розповідається далі.
Потьомкінські сходи: історія та сьогодення
Причина побудови такого оригінального витвору монументальної архітектури є банальною й дуже романтичною водночас. Зведена відповідна конструкція була за наказом князя Михайла Воронцова. Такий оригінальний подарунок можновладець вирішив зробити дружині як доказ свого палкого кохання до неї.
Відомо, що дружину князя звали Єлизаветою. За задумом її чоловіка, сходинки мали поєднати розташований на морському узбережжі порт із самим містом. До того моменту, як Потьомкінські сходи (Одеса) були споруджені, містяни додали відстань до берегової лінії вузенькими стежками та незручними дерев’яними східцями – іншого шляху не існувало.
Автором ідеї проекту став зодчий Авраам Мельников, а довів його до логічного завершення 1825 року талановитий архітектор з Італії Франческо Боффо.

Процес будівництва, який очолили інженери Ю. Морозов та Уоптон, розпочався значно пізніше, в 1837 році. Тривав він близько чотирьох років.
У результаті фахівцям вдалося звести конструкцію 142-метрової довжини, побудовану перспективно, так, щоб при погляді зверху ширина всіх сходинок здавалася однаковою. Насправді цей візуальний оптичний ефект є оманливим. Угорі Потьомкінські сходи в Одесі завширшки 12,5 м, а ширина їх нижніх сходинок становить 21,7 метрів.
Більшість гідів розпочинає свої екскурси на вершині даної локації, а потім пропонує слухачам спуститися донизу. Так туристи отримують можливість відчути глибину задуму цього архітектурного проекту.
Поруч із верхівкою сходів височіє пам’ятник засновнику міста – Дюку Ришельє. Звідси можна помилуватися прекрасними панорамними краєвидами морського порту. Складається хибне враження, що до моря можна спуститися менш аніж за хвилину.
У наш час мандрівникам та одеситам спростили цей спуск, а також підйом нагору. Вони отримали можливість користуватися дволінійним фунікулером.

За даними джерел, аналоговий механізований пристрій, що давав змогу легко подолати одеські Потьомкінські сходи, був побудований в 1902 році. У 1970-х роках заміною першого фунікулері став ескалатор. А нова фунікулерна лінія була урочисто відкрита вже за часів Незалежної України, в 2005 році.
Кілька років тому завершилася масштабна реконструкція цієї монументальної пам’ятки міста Одеса. Фінанси на відповідні відновлювальні роботи передбачив міський бюджет. У результаті виконаного ремонту фундамент об’єкта був змінений, всі сходинки відреставровані. Старе асфальтоване покриття замінили гранітними плитами.
Обійшлася така реконструкція місту недешево, майже в 23 мільйона гривень.
Найцікавіші факти
Екскурсоводи розповідають про Потьомкінські сходи в місті Одеса багато дивовижних історій, частина яких не є підтвердженими науково.
Першочергова концепція проекту полягала в з’єднанні верхньої частини міста з портом. Сходинки мали підійматися буквально від берега в небесну височінь. Згідно первісному варіанту розробки, конструкція включила рівно дві сотні сходинок з десятьма прольотами.

Нижня частина сходів задумувалася набагато ширшою. При погляді на цю локацію знизу прольоти не помітні оку, тому вона справляє враження нескінченої.
Нині Потьомкінські сходи мають 192 сходинки – вони стали на 8 сходинок коротшими через обладнування Приморської вулиці. У найнижчому марші налічується 13 сходинок, а в тому, що над ним – 19.
Під час реконструкції 1933 року сходи отримали презентабельне гранітне облицювання.
Одна з міських легенд розповідає про приховані сходами підземні ходи. Цим тунелем начебто можна дійти до самого Воронцовського палацу.
Також одесити поширили чутки, що під арками колись заховали коштовні скарби місцеві контрабандисти та славнозвісний Мішка-Япончик.
Коли велося будівництво, дотепні містяни жартували, що ведуться ці роботи лише тому, що князю Воронцову заманулося змусити бронзового Дюка прогулятися до узбережжя.

За час існування свого існування одеські Потьомкінські сходи багаторазово бували центром всіляких нетривіальних подій. Наприклад, вже досить давно одесити зробили традиційним змагання із забігу цими східцями нагору на швидкість. Рекорд, встановлений під час таких турнірів – 22,8 секунди.
Деякі любителі екстриму примудряються спускатися сходами на велосипедах, мотоциклах та навіть на авто. Уперше на автомобілі відповідний шлях подолали учасники Гуморин в 70-і роки, і це був «Запорожець».
Своєю назвою Потьомкінські сходи зобов’язані кінорежисеру Сергію Ейзенштейну. Це найменування закріпилося за ними після виходу його кінофільму «Броненосець Потьомкін». До цього відповідну локацію називали сходами по-різному: Бульварними, Гігантськими, Воронцовськими, Портовими та Рішельєвськими – тепер такі назви вже забулися.
Чим ще відомі Потьомкінські сходи?
Жодну людину, якій доводилося побувати в Одесі, даний об’єкт не залишив байдужою. Знамениті письменники, артисти та інші творчі особистості не є виключенням. Наприклад, відомо, що Марк Твен настільки був вражений цими сходами, що згадав про них у своєму творі «Простаки за кордоном».
Жюль Верн описав Потьомкінські сходи в романі «Упертюх Керабан», назвавши відповідну конструкцію монументальною.
Згадки про цю дивовижну споруду можна знайти у творах Івана Нечуя-Левицького, Олександра Гріна та Юзефа Крашевського, Валентина Катаєва, Олександра Купріна та інших письменників. Як уродженець Одеси, надзвичайно пишався такою пам’яткою своєї малої батьківщини і актор та співак Леонід Утьосов.

Згідно з результатами міжнародного конкурсу, що проводився відомими мистецтвознавцями та істориками багатьох країн, ця локація увійшла в десятку найкрасивіших сходів Європейського континенту. Потьомкінські сходи Одеси стали володарем почесного шостого місця.
«Скарб європейської кінокультури» – такий титул відповідній архітектурній пам’ятці був присвоєний європейською кіноакадемією.
Потьомкінські сходи є одним із символів та найвідоміших куточків Одеси. Під час масових свят та інших церемоніальних заходів у місті вони виконують роль величезних трибун, з яких зручно споглядати феєрверки.
Адреса даного об’єкту – Приморський бульвар. Знаходиться він поруч із Воронцовським палацом та Одеським морським вокзалом.
Дістатися сюди можна на маршрутних таксі №10, 100А, 110, 120, 155, 190 і 210. Їхати слід до зупинки «Платформа митна». Піший шлях від неї до Потьомкінських сходів, величних та грандіозних, пролягає Стамбульським парком.
Більше про цікаві місця Одеси читайте в рубриці туризм на нашому порталі.