Одещина, мальовнича та гостинна, завжди вабила туристів. Особливо принадним для мандрівників є головне місто цього причорноморського регіону, наділене дивовижною харизмою, атмосферністю та колоритністю старовинних будівель із вишуканим оздобленням.
Список локацій, які не обходить увагою жоден екскурсовод, очолює Одеський театр опери та балету. Про цей унікальний заклад, що є не лише осередком високого музично-хореографічного мистецтва, але й пам’яткою зодчества світового рівня, розповідається далі.
Одеський оперний театр: архітектура екстер’єру
Фасад відповідної будівлі вражає витонченістю та розкішшю. Він демонструє багатство, пишність та різноманітність неймовірних скульптурних композицій в гармонічному поєднанні. Оформлення споруди включає багато архітектурних стилів, що переплітаються, утворюючи цілісну композицію неперевершеної краси.
Італійський ренесанс, класичне й віденське бароко та рококо оригінально доповнюють один одного. Завдяки цьому, виглядає розташований в історичному центрі приморської зони міста Одеський оперний театр просто казково.
Обабіч головного зовнішнього фасаду даного шедевру зодчества розташовуються флігелі, що височіють над парадними сходами. Фронтальну частину споруди розділяє колонада, обладнання якої включає балкони та пілястри. По центру цієї зони розташовується звужений двоярусний портал.
Парадний бік даної триповерхової будівлі відповідає стилю віденського бароко. Кожен із її поверхів прикрашають колони тосканського ордену, що надають вигляду такого архітектурного витвору статичності.
Підкреслено ажурно та витончено виглядає третій поверх театру. Його вирізняє наявність вишуканого портика, а увінчує кулеподібний дах. Такі елементи композиції надають споруді візуальної невагомості. Здається, ця будівля може здійнятися в небо, мов чарівний летючий корабель.
Вище фасаду притягує погляд скульптурна група, що зображує Мельпомену. Ця покровителька театрального мистецтва керує колісницею, в яку запряжені четверо пантер. Дана композиція є дуже красномовною – вона доводить потужну силу мистецтва, здатну приборкати навіть лютих звірів.
Портик оздоблений двома скульптурами, що уособлюють хореографію та музику: це зображення музи Терпсихори в ролі вчительки танцю та Орфея, який грає на кіфарі для могутнього кентавра.
Декор неймовірно гарного центрального входу уособлює два жарти театрального мистецтва – трагедію та комедію. Одна із відповідних скульптурних композицій зображує сцену з відомої трагедії Сенеки «Федра», а інша – епізод із не менш культової комедії «Птахи», автором якої став Аристофан.
Балюстрада прикрашена шістнадцятьма абсолютно різними між собою фігурками путті. Вони зображують малюків-амурчиків. Є на фасаді й композиція, якою скульптори вшанували пам’ять видатних літераторів та музикантів – вона демонструє бюсти цих відомих людей.
Римські цифри, написані на фронтоні портика, є ні чим інакшим, як хронологією, що відтворює визначні події в житті пам’ятки, відомою під назвою Одеський національний оперний театр. Такого висновку дійшли дослідники історії цього знаменитого архітектурного об’єкта.
Відомо, що унікальний скульптурний декор даного об’єкту створювався такими геніальними митцями як Л. Стрицкі, Ф. Етель. Ф. Неталі та Ф. Фрідль.
Інтер’єр театру – еталон вишуканості
Приміщення цього закладу, який є однім із атрибутів міста Одеса, оформлене не менш розкішно, аніж фасад цієї будівлі.
Найкрасивіше у ній виглядає зал для глядачів. Домінантним стилем в театральному інтер’єрі є рококо епохи французького монарха Людовіка ХVI.
Зайшовши до театру опери та балету в Одесі, можна побачити гармонійне поєднання арок, куполів, скульптур, колон, барельєфів, свічок та безлічі інших елементів, які виглядають неймовірно шикарно.
В око впадає багатство позолоти. Яскравий блиск в інтер’єрі домінує, а світлі відтінки стін та стелі, від білосніжного до спокійного бежевого та теплого кремового кольору вдало підкреслюють його ефектність.
Стеля декорована розписами, що зображують епізоди з найвідоміших шекспірівських п’єс. Домінантним елементом залу є люстра з кришталю. Важить цей величезний пристрій освітлення дивовижної краси понад 2,5 тонни.
Оббивка з оксамиту насиченого темно-вишневого забарвлення надає сидінням та ложам воістину королівського вигляду.
Також у приміщенні цього закладу мистецтва можна побачити багато дзеркал у золоченому фігурному обрамленні. Оперний театр Одеси вражає багатим оздобленням усіх зон свого інтер’єру, в тому числі нижнього поверху, партеру, фойє, лож бенуару та коридору оригінальної геометрії півкола, розташованого попереду них. Неймовірною вишуканістю декору вражають навіть сходи.
Незабаром після відкриття даного театру його дизайн описало одне з видань преси – «Новоросійський телеграф». Автор відповідної статті висловлював захоплення небувалою розкішшю та красою декору лож, величезною кількістю позолоти, оксамиту й сатину та сяйвом і блиском, яке випромінювало все це оздоблення «при чудовому освітленні».
Ложі першого й другого ярусів зроблені підкреслено ошатними. На їх царственому фоні ложі бенуара виглядають скромніше, по-аристократичному лаконічно й елегантно. Аркада, яка оперізує галерею, створює ефект невагомості, а кришталева люстра форми квітки є фінальним акордом композиції інтер’єру, що надає йому завершеності.
Шедевром мистецтва є навіть завіса сцени – це полотно зображує сюжетну картину.
Одеський театр опери та балету має орган із трьома тисячами труб виробництва відомої компанії «Рігер-Класс» та традиційну оркестрову яму перед сценою.
Сторінки історії
Будівництво оперного театру в Одесі було розпочате 1874 року. Раніше на цьому місці вже знаходився театр, але його роком раніше знищила пожежа.
Будувався новий театральний заклад австрійською фірмою Р. Фрая, а контролювався цей процес місцевими архітекторами, зокрема Ю. Дмитренком, Ф. Гонсіоровським та О. Бернардцці.
Зовнішнім та внутрішнім оздобленням споруди займалися талановиті скульптори та живописці з Австрії.
Урочиста церемонія відкриття театру відбулася першого жовтня 1887 року.
Через декілька десятиліть цей архітектурний шедевр знову постраждав від пожежі. Сталася така трагедія в 1925 році. Після цього прикрого випадку театр оперу та балету в Одесі був дуже швидко, менш ніж за два роки відремонтований. У результаті відновлення його обладнання доповнилося протипожежними залізобетонними завісами, була реконструйована сцена.
Чергова реставрація даного об’єкту відбулася вже за радянської епохи, в період з 1965 по 1967 рік. Тоді фахівці відновили оздоблення монументальне та декоративне, повернули презентабельний первісний вигляд завісі та меблям.
Востаннє головний Одеський театр реставрувався у 1996-2007 роках. Очолили цей процес зодчі інституту «УкрНДІпроектреставрація» – Н. Дихновична та І. Іваненко.
Наразі відповідна будівля входить до категорії найбільш досконалих театральних споруд Європейського континенту. Майстерністю архітектури та декору вона не поступається паризькому театру Гранд-Опера, аналоговим закладам німецького міста Дрезден та австрійського Відня.
Цікаві факти та актуальна інформація для туристів
Перша назва даного закладу – Міський театр. У 1926 він був перейменований на Одеський державний театр оперти та балету.
Востаннє назва установи була змінена вже за часів Незалежності України, 2007 року. Зараз вона звучить як Одеський національний академічний театр опери та балету.
Відомо, що будівництво першої в Одесі електростанції змінного струму завершилося в день відкриття цього театру, 1887 року, тобто цей інфраструктурний об’єкт будувався спеціально, щоб забезпечити належне освітлення театральної сцени.
Діаметр кришталевої люстри, яка звисає зі стелі театру, складає 4 метри, а її висота становить аж 9 метрів.
Головна сцена закладу має площу 500 ², а ар’єрсцена – 200 м². Зала містить 1590 посадкових місць для глядачів.
Репертуар даного театру величезний, різножанровий і здебільшого класичний. Більшість членів його трупи мають звання народний артист України.
Ціни на квитки сюди, не зважаючи на розкішне оформлення будівлі, є доступними.
Оперний Одеський театр, адреса якого провулок Чайковського, 1, є візитівкою цього причорноморського міста та справжньою гордістю кожного мешканця Одещини.
Більше про цікаві місця Одеси читайте в рубриці туризм на нашому порталі.